Sieć sklepów Biedronka przy współpracy z Lasami Państwowymi realizuje projekty, mające na celu propagowanie ochrony i zachowania różnorodności biologicznej. Hotele dla zapylaczy to miejsca nie tylko sprzyjające zapylaczom, ale również ukazujące ich nieocenioną rolę w kształtowaniu natury. Wspólne działanie przekłada się na poprawę warunków bytowania dzikich zapylaczy i ich dobrostan oraz zachęcanie do podejmowania inicjatyw na rzecz owadów.
Gdzie znajdziesz nasze hotele?
Co to są zapylacze?
Zwyczajowo, zapylaczami nazywamy te owady, które w trakcie przemieszczania się z kwiatu na kwiat zapylają rośliny. Poszukując nektaru lub pyłku, jednocześnie przenoszą pyłek między kwiatami, doprowadzając w ten sposób do ich zapylenia. Dzięki temu dbają o rozmnażanie roślin i istnienie wielu ich gatunków. W Polsce żyje ponad 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość z nich to pszczoły samotnice. Do grona zapylaczy zaliczamy również trzmiele, motyle, osy, muchy, muchówki i chrząszcze, a także biedronki.
Kilka ważnych faktów na temat zapylaczy
- Prawie 80% gatunków roślin lądowych do przetrwania i rozmnażania potrzebuje pszczół
- Blisko 90% wszystkich roślin kwiatowych do wydania nasion potrzebuje udziału zapylaczy
- Po raz pierwszy Dzień Pszczół był obchodzony w 2018 r. Został ustanowiony przez ONZ, mając na celu zwrócenie uwagi na ogromne znaczenie tych owadów dla produkcji żywności i światowej gospodarki
- Plony gatunków zależnych od zapylaczy stanowią 1/3 globalnej wartości produkcji rolnej
- Zapylane przez owady gatunki stanowią 75% wszystkich roślin w ekosystemach lądowych
- Wkład zwierząt zapylających kwiaty w światową gospodarkę wynosi 153-265 mld euro rocznie (zależnie od metody badawczej)
Gdzie żyją zapylacze?
W odróżnieniu od pszczół hodowlanych, zamieszkujących ule, dzikie zapylacze często żyją w ziemi, na płaskich powierzchniach, na skarpach i zboczach, w starych pniach, na kamieniach, w pustych łodygach i dziuplach oraz w wielu innych miejscach.
Obejrzyj inspirujący film o „Leśnych zapylaczach"
Co zagraża zapylaczom?
Zagrożeniem dla zapylaczy są postępujące zmiany klimatu, zmniejszająca się różnorodność upraw, powszechne stosowanie środków ochrony roślin, degradacja i utrata siedlisk choćby z powodu rozbudowy ludzkich osiedli, zanieczyszczenie środowiska czy choroby.
Jak możemy pomóc zapylaczom?
By wspomagać zapylacze warto zakładać łąki kwietne, przydomowe ogródki, pszczele zieleńce czy dzikie zakątki. Możemy je wspierać przywracając nasadzenia śródpolne, tworząc korytarze ekologiczne czy wreszcie dbając o różnorodność nasadzeń roślin – zielonych, rodzimych drzew i krzewów.
Nasza pomoc może również polegać na budowie hoteli dla zapylaczy – takich jak te, które realizuje Biedronka we współpracy z Lasami Państwowymi. To właśnie one zapewniają schronienie różnym gatunkom owadów i umożliwią im budowanie gniazd. W takich miejscach owady mogą składać jaja, chronić się przed zwierzętami, deszczem, mrozem czy po prostu znaleźć miejsce na nocny odpoczynek.
Dlaczego bioróżnorodność jest ważna?
Bioróżnorodność, oprócz piękna samego w sobie, pozwala nam korzystać z czystego powietrza, wody i dobrej jakości gleby, prowadzić uprawy i dostarczać niezbędną do życia żywność. Pomaga nam walczyć ze zmianami klimatu i dostosowywać się do nich. Jej zachowanie jest kluczowe dla życia wielu jednostek zamieszkujących planetę.
Firmy z branży spożywczej stają wobec szeregu wyzwań środowiskowych, zważywszy na znaczne wykorzystanie zasobów naturalnych, wpływ upraw i hodowli na naturalne ekosystemy, zmiany klimatyczne czy rosnący problem zanieczyszczenia plastikiem. Naszym celem jest minimalizacja naszego wpływu na środowisko, by łańcuchy dostaw mogły zapewnić zdrową i różnorodną żywność, jednocześnie zmniejszając negatywne skutki naszej działalności dla środowiska naturalnego – z myślą o przyszłych pokoleniach. Pragniemy promować nieprzecenioną rolę zapylaczy w otaczającym nas środowisku. W ten sposób realizując strategię ochrony środowiska Biedronki, dokładamy naszą cegiełkę do poprawy warunków lokalnych oraz globalnych.