Dążymy do tego, aby nasze działania wpisywały się w Europejski Zielony Ład – serię inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku. Wspieramy i rozwijamy gospodarkę o obiegu zamkniętym, minimalizujemy zanieczyszczenia i dbamy o bioróżnorodność. Od lat promujemy produkty zrównoważone, jednocześnie wspierając polskich rolników we wprowadzaniu zmian korzystnych dla środowiska naturalnego.
Remonty sklepów
Co roku modernizujemy kilkaset naszych placówek. Każdy remont traktujemy jako okazję do wprowadzenia proekologicznych zmian – we wszystkich odnawianych sklepach:
- montujemy drzwi do lodówek, które istotnie ograniczają straty energii,
- instalujemy oświetlenie LED,
- zakładamy nowe instalacje grzewcze i wentylacyjne z odzyskiem ciepła,
- izolujemy dachy i ściany,
- montujemy systemy zdalnego zarządzania budynkami,
- wymieniamy całość systemu chłodnictwa spożywczego – w miejsce gazu fluorowanego stosujemy gazy naturalne – CO2 i propan.
156 nowych i 334 wyremontowanych w 2021 roku sklepów sieci Biedronka zaprojektowano zgodnie z najnowszym standardem 3.0.
Szacujemy, że średnie zużycie energii w sklepach po remoncie spada o 15%. Samo zastosowanie lodówek z zamykanymi drzwiami zmniejsza ich zużycie energii o 45%.
W 2021 roku kontynuowaliśmy testy efektywności paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na sklepowych dachach. Do końca 2022 roku planujemy zamontować panele w ponad 500 sklepach i 2 centrach dystrybucyjnych oraz wyremontować kolejne 350 sklepów.
Dodatkowo podczas remontów w sklepach wymieniamy całość systemu chłodnictwa spożywczego – w miejsce gazu fluorowanego stosujemy gazy naturalne, takie jak CO2 i propan. W 2021 roku wycofaliśmy z eksploatacji ponad 11,7 ton fluorowęglowodoru (HFC), co przekłada się na prawie 45,8 tys. ton ekwiwalentu CO2. Dzięki temu około 57% sklepów Biedronka w całej Polsce oraz 50% naszych centrów dystrybucyjnych w 2021 roku stosowało naturalne gazy chłodnicze.
Otwarta w czerwcu 2020 roku w Gdyni Biedronka to najbardziej nowoczesna i flagowa placówka naszej sieci na Pomorzu oraz sklep prawdziwie przyjazny środowisku. W podobnym, ekologicznym standardzie tworzone są wszystkie nowe Biedronki w całej Polsce.
Zmniejszenie negatywnego wpływu procesów logistycznych
Nasz tabor samochodowy obejmuje ponad 1 600 naczep oraz 220 specjalistycznych samochodów-chłodni. W 2021 roku nasze pojazdy dostawcze przejechały łącznie 170 milionów kilometrów, czyli średnio 14 milionów kilometrów w miesiącu. Sieć logistyczna Biedronki to jeden z największych w Polsce systemów transportowych, jeżeli chodzi o nakłady finansowe i kilometraż.
Drogowy transport produktów w naturalny sposób jest obciążeniem dla środowiska. Choć nie da się go wyeliminować całkowicie, wdrożyliśmy szereg rozwiązań, które pozwalają nam zminimalizować negatywny wpływ logistyki na środowisko. Jednym z nich jest system backhaulingu. W dużym uproszczeniu polega on na takiej organizacji transportu, która zapobiega wysyłaniu w trasę ciężarówek bez ładunku. Nasze ciężarówki, w drodze powrotnej po dowiezieniu towaru do sklepu, zatrzymują się u dostawców, by odebrać towary i dostarczyć je do jednego z centrów dystrybucyjnych.
W roku 2021 w ramach backhaulingu nasze samochody przewiozły ponad 1,7 mln palet, oszczędzając blisko 6,7 mln km. Pozwoliło nam to uniknąć emisji 5,7 tys. ton CO2.
Inną aktualnie wdrażaną inicjatywą logistyczną jest projekt Paper Less. Chcemy stopniowo odchodzić od papierowych listów przewozowych, potwierdzeń wydania towaru oraz innych dokumentów związanych z dostawami, a zamiast nich wprowadzić rozwiązania cyfrowe. Całkowite wdrożenie tego rozwiązania planowane jest na rok 2025.
Szacujemy, że po wprowadzeniu projektu Paper Less zmniejszymy zużycie papieru o 4,75 mln kartek A4 rocznie.